Správna kritika

Autor: Tatiana Janitorová | 25.4.2013 o 20:52 | (upravené 8.3.2015 o 21:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  172x

Asertivita sa kamsi vytráca. Nastupuje prílišná agresivita, alebo naopak, pasivita. Ľudia slepnú a nechcú vnímať nič iné ako pochvalu. Kritika im vypichuje oči.

Naše postoje pred kritikou?

Nevidím, nepočujem ,nehovorím. Postoj ľudí pred kritikou. (web)

Pochvala? To Beriem!

Neviem, či ste si niekedy všimli postoj človeka, že ak niekoho za niečo pochválite, tak sa snaží byť ešte lepší. V podstate je jedno čoho sa to týka. Ak ide napríklad, aj o prácu, šport, umenie, varenie, záľuby a veľa iných činností, tak sa dotyčný snaží ukázať, že má na viac ako hocikto iný.

Mne osobne imponujú ľudia, ktorí sa na nič nehrajú a dokážu reagovať na chválu pokorným spôsobom, prirodzene. Pochvala a komplimenty robia s ľuďmi divy. Stúpa im sebavedomie a nikto im není rovnocenným súperom. Samozrejme, že opäť to neplatí to pre všetkých jedincov. Niekoho sláva a uznanie motivuje k zlepšeniu výkonu a väčším ambíciam.

Kritika? To už si nechaj pre seba!

Žiaľ, platí to aj v negatívnom význame. Keď niekoho kritizujete, tak urobí všetko preto, aby dokázal, že vaše slová sú nezmysli. Spravidla namiesto toho, aby si zobral ponaučenie alebo vyvaroval sa toho, kvôli čomu bol kritizovaný, on ešte pritvrdí. Ak bol vulgárny, začne nadávať ešte viac. Ak bol ironický, šplechne Vám do tváre ešte hrubšiu iróniu. Ak si do Vás ”kopol”, tak to urobí znova a viacnásobne.  S takými je ťažká reč. Horúce hlavy treba nechať vychladnúť a radšej ich ignorovať ako prilievať olej do ohňa. Neraz mám podobné pocity aj pri čítaní niektorých článkov na tomto blogu.

Nikdy nikde som nezhadzovala niekoho za to, že by nevedel napísať článok. Sama som amatér a stáva sa mi že robím chyby. Nerobme si ilúzie, niekedy má problém napísať dobrý článok aj novinár.

Kritika nie je ľahká. Ťažko sa prijíma a trávi. S týmto tvrdením súhlasím. Aj ja nemám rada, ak ma niekto kritizuje. Avšak ta kritika je v ľudskom živote vlastne potrebná. Poskytuje uhol pohľadu a a názor cudzieho človeka, na to čo robíte. A o čo viac, kritika má pomôcť k zlepšeniu a uvedomeniu si, kde sme spravili chybu. Tak sa konečne naučte  kritiku vo svojich životoch prijímať .Rovano, aj ju v rozumnom množstve dávať . Predovšetkým ľuďom, na ktorých Vám záleží a ktorí to potrebujú.

Želám Vám, aby ste sa nemuseli rozčuľovať na hlúposti druhých a aby ste radšej na míle obchádzali tých, od ktorých by ste mohli schytať nejaký ten nespravodlivo adresovaný "monokel". Bolo by zaujímavé dozvedieť sa, čo je pre Vás najväčším povzbudením, prípadne ako reagujete na kritiku. Neváhajte a napíšte mi svoj názor do diskusie článku. 

 Ďakujem stálym aj novým čitateľom za podporu !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?