Nie sú bodky ako bodky.

Autor: Tatiana Janitorová | 12.11.2011 o 0:00 | (upravené 8.3.2015 o 23:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1017x

Tento článok bude o víkende,ktorý si my zúčastnení budeme pamätať ešte veľmi dlho.Každý do inej miery no garantujem,že zabudnúť naňho,to len tak rýchlo nepôjde...Tento víkend nám mal priniesť veľa, no priniesol nám ešte omnoho viac ako sme očakávali. Týmto článkom sa budem snažiť opísať Vám to a vyjadriť všetky pocity ktoré sme cítili,popísať skúsenosti ktoré sme získali našim prehreškom, našou hlúpou chybou,ale práve bez tejto chyby by sme si možno určité veci nikdy neuvedomili. Takže nám pomohla inšpirovať sa,a urobiť malý krok vpred,čim sme jej za to do istej miery vďační.

Na spomínanom víkende sme sa zúčastnili ako skupina mladých ľudí zapojených do projektu ktorého hlavným cieľom je motivovať mladých ľudí pomocou neformálnehovzdelávania. Súčasťou nášho vzdelávanie je poukazovať na veci jednoducho a zároveň efektívne pomocou rôznych,väčšinou jednoduchých aktivít a jednou z nich bola aj aktivita s názvom 9 bodiek. Na flipchard nám naša-podotýkam úžasná-školiteľka Janette nakreslila 9 obyčajných,ničím špecifických, bodiek(3x3).Našou úlohou bolo: týchto 9 bodiek pospájať so 4 súvislými čiarami a zároveň neprejsť  po jednej bodke 2 krát. Trvalo nám  dlho pokým na to niekto prišiel,nakoniec bol iba jeden so správným riešením.

Táto úloha spočívala v tom, že tieto bodky sme nemáme brať len ako obyčajné bodky ale ako určitý celok spolu s papierom. Bodky sme spojili prejdením za nich čím sme si mali uvedomiť to, že ak chceme niečo dokázať, musíme prejsť aj za hranice "nemožného", pretože iba to nás posunie vred.

A práve táto aktivita,nám odzrkadlila a možno trochu zmiernila,spôsobený "prúser" na tomto víkende.

 

....večerný program nášho víkendu-zábavaviť sa,odreagovať sa! ...

Tento víkend mal patriť medzi najťažší z absovovanýh víkendov,čo môžem potvrdiť aj ja osobne,že medzi nich určite patril,a myslím že aj ostaní zo skupiny,s tým plne súhlasia. Kedže to bolo fakt náročné, a cítili sme určitú zodpovednosť voči projektom ktoré sú cieľom týchto našich stretnutí,potrebovali sme večer trochu vypnúť,samozrejme každý iným spôsobom..ale všetci s rovnakou zámienkou-zabaviť sa a odreagovať- čo je asi aj samozrejmosť, veď sme predsa parta mladých ľudí. No všetko má svoje hranice.. či nie?

Keďže sme boli ubytovaný v jednom z najlepších hotelov v našom okolí a všeobecne z Prešovského kraji,nemali sme chuť výjsť si niekam vonku.Chceli sme traviť čas(zábaviť sa,odragovať sa) práve na konfortných izbách ponúkaných týmto hotelom. Čo sa nám možno aj vyplatilo...

 

...bodky už ževraj niesu in!... (Samotný problém a jeho následne riešenie)

Prvý večer(Piatok-21.10.2011)sme skončili naše stretnutie o 21:00,potom sme sa pobrali na naše izby ktoré neboli len pekné ale aj výborne vybavené, proste LUXUS ktorý nám ponúkal tento lukratívny hotel. Samozrejme to nemohlo ostať bez nijakého prúsera resp. problému ktorý by sme si spôsobili.

Na jednej s týchto izieb sme sa väčšina stretli,keďže ako normálni mladí ľudia ktorý sa potrebovali trochu odreagovať,začali sme robiť somariny,zabávať sa. Medzi nami našli aj fajčiari tak si na spomínanej izbe ktorá bola fajčiarska,zapáli si no nikto z nich nemyslel na následky. Ako sa tak každý medzi sebou bavil,rozprával. Jedna z nás(Viktória)po niečo utekala do svojej izby a omylom buchla do stola na ktorom bol popolník v ktorom bolo plno ohorkov z cigariet. Popolnik sa prevrátil a ohorky ktoré v ňom boli, prepálili do koberca množstvo malých bodiek. Bol to dosť veľký rachot keď tento popolník spadol,ohorky sme pozbierali a samozrejme v rýchlosti sme na túto škodu posunuli pohovku aby diery v koberci nebolo vidno.(čo bola obrovská chyba,že sme to nenahlásili našej školiteľke skôr pretože ona  o tom mala vedieť prvá,a túto situáciu by sme vyriešili skôr a určite chladnejšou hlavou).Aj keď nám to bolo ľúto,aj tak sme sa ďalej ostali "blbnuť" baviť na izbách a vraveli sme si:"veď je to len parú bodiek ktoré si určite nevšimnnú",no pri tomto "blbnutí" sa sme taktiež pri-zabudli na to že môžeme niekoho v hoteli naším hlukom vyrušovať,čo bolo ďalším problémom ktorý sme si spôsobili.

V sobotu ráno v priebehu ďalšieho stretnutia nám priniesol čašník do našej sály minerálnu vodu na občerstvenie a nechal si Janette(našu školiteľku)zavolať na chodbu,najprv sme nevedeli o čo ide. Keď Janette vkročila s prekvapeným a možno sklamaným výrazom v tvári,hneď sme vedeli o čo ide. Janette sa nás spytala či nevieme o nejakom prepálenom koberci,samozrejme že sme hneď vedeli o čo ide,tak sme sa priznali,veď nie sme nijaké 5 ročne decká aby sme to tajili a zahovárali. Lenže pri priznaní to neskončilo,keďže sme týmto "prúserom" pekne nahnevali majiteľa hotela,ktorého to fakt vzalo,museli sme si to nejako vyžehliť  a napraviť,pretože každého to mrzelo(a ešte viac,keď sme sa dozvedeli cenu koberca) a predovšetkým nikto z nás sa nemohol sústrediť na náplň toho prečo sme tu, a na aktivity pri ktorých sme mali byť pozorní a sústredení.

Okrem toho všetkého,majiteľ po týchto našich prehreškoch chcel zrušiť zmluvu s danou inštitúciou,čo sme nemohli dovoliť..pretože sme to spôsobili hlúpym nedopatrením(a nemôže niekto trpieť našou vinou). Naša školiteľka ho poprosila aby sa s nami porozprával,aby sme mu problem vysvetlili a ospravedlnili sa mu za našu hlupu chybu.. Do príchodu majiteľa sme si museli dať nejake predsavzatia ktoré splníme aby sme vykompenzovali nami spôsobené škody. Dali sme všetky hlavy do kopy a napísali sme vyhlásenie v ktorom sme sa prisľúbili niekoľkým aktivitám na propagáciu jeho hotela. Vyhlasenie zahrňalo: doprovoľnícku prácu,vytvorenie stránky hotela na sociálnej sieťi Facebook,napísanie blogu-čo sa práve pokúšam splniť ;),a propagovanie hotela pri naších malých projektoch.Práve pri písaní tychto našich sľubených uloh sme si uvedomili že vieme sa podržať a vieme pracovať ako tím. Po spísani sme všetko pripravili na príchod majiteľa. Keď prišiel do tejto našej sály všetci sme mali určitý rešpekt a cítili sme sa zahanbení a previnilí. Jedna z nás(Petra-ktorá bola podotýkam úžastná)mu predniesla naše prehlasenie voči nemu a jeho hotelu a ospravedlnila sa mu za nás všetkých.Majiteľ ostal možno zaskočený,možno prekvapený a po vysvetlení si všetkých nasledkov a dôsledkov nami spôsobeného prúseru,prijal naše vyhlásenie a odvolal sa o zrušení zmluvy spoločnosti s hotelom.

...čo nám tento problém dal,priniesol?...

Samozrejme po vyriešení sme boli všetci šťastný a radi že sme to spoločne dokázali,no hlavne čo sme si pri tomto probléme uvedomili že ak niekedy budúcnosti nastane problém treba ho riešiť ihneď a zachovať si pri tom chladnú hlavu,tiež sme si uvedomili že treba mať hranice pri zábavkách a odreagovaní sa a dvojnasobne v hotely kde sú ubytovaní aj iný,a tiež ktorý bude slúžiť ďalším po nás. Tiež sme si vyskúšali ako je to keď sme tím a aká je tímova práca pri riešení problémov a podporovaní sa navzájom,tiež...

Týmto blogom sa opäť chceme poďakovať majiteľovi hotelu za jeho nezištnosť a ochotu s nami komunikovať,nechať si nás vypočuť a následne prijať naše odvolanie. Tiež sa chceme poďakovať celému personálu za ich ochotu a priestory tiež za izby ktoré boli úžasne čisté a vybavené. Všetkým zamestancom ktorý boli veľmi milí a ochotní. Tomuto hotelu sme sa prisľubili že ho budeme propagovať čo plníme rôznymi možnými cestami,pretože sami sme v ňom mohli byť ubytovaní vieme,aky je úžasný a aké možnosti a podmienky nám priniesol ktoré by sme určite nikde inde nemali.

...ešte vždy som nepochopil čo ma aktivita 9 bodiek spoločné s dierami v koberci...

Spojenie týchto veci nám uplné odľahčilo problém,škoda že až na konci,a ako? Jedným zo spojení je to že sme ozaj prešli za hranice a spravili sme tie diery do koberca a druhým spojením je že jeden z nás-z našej skupiny-(Adrián),v situácii ktorá bola tak napätá, že v tejto miestnosti by sa vzduch dal krájať nožom v,zahlásil vetu ktorá mi aj teraz vyčaruje úsmev na tvári a tá veta znie:"vyhovoríme sa na to že tento problém vznikol tak, že sme si  chceli aj  v izbe urobiť túto aktivitu a nechať spomienku hotelu že sme tu niekedy boli..." Hahahahaaaaa no proste úplne najlepšie výhovorka akú som počula. Aďo týmto "hlodom"aspoň trochu upokojil a odľahčil tuto závažnú situáciu v ktorej sme sa nachádzali za čo mu nezištne ďakujeme . Odteraz si túto príhodu ja,aj všetci ostatní,a určite aj naša(opäť podotýkam!-úžasná školiteľka) Janette bude spájať s aktivitou:9 bodiek...a ako som spomínala na bodky tak skoro nezabudneme...

(dobrovoľnej práce som sa zúčastnila aj ja,a uvedomila som si to:že svoje chyby si musíme napraviť sami,nikto to za nás nespraví. Taktiež som si uvedomila ako ťažko pracujú pracovnici hotela aby sa ich zákazníci mali dobre,a tiež som sa naučila ako poriadne vydrhnúť sprchovací kút,lebo doteraz mi to prišlo jednoduché ;) )

UKÁŽKA AKTIVITY 9 bodiek:

zadanie.JPG

riesenie.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?