Nikdy nesúď podľa obalu.

Autor: Tatiana Janitorová | 10.10.2011 o 21:06 | (upravené 9.3.2015 o 18:45) Karma článku: 3,26 | Prečítané:  1195x

Ešte nespoznáš človeka a už vieš aký je. Ako si to zistil? "Predsa pozriem a vidím",  alebo ešte niečo lepšie, "počul/a som aký je" Asi ste sa s takýmto prípadom stretli už x-krát. Klobúk dole pred ľuďmi, ktorí majú takýto dar odhadnúť človeka na prvý pohľad alebo snáď nejaké nové odvetvie telepatie? Klobúk dole pred tými, čo vedia na prvý pohľad s kým majú tu česť.

Módou 21.storočia je súdiť na prvý pohľad, súdiť podľa vzhľadu, mať na nich poznámky, a porovnávať ich zo sebou, pričom samozrejme sme oni, tí ktorí sú lepší ako vybraná obeť. Kam ten svet speje? Čo spôsobuje fakt, že ľudia sa tak rapidne menia k horšiemu? Čo spôsobuje, že v ľuďoch koluje gén arogancie, a posudzovania človeka,  ktorý ešte nemal priestor ukázať sa. 

304258_295298310487523_478807874_n.jpg

Vždy keď idem niečo zhodnotiť,napísať o tom článok... pýtam sa k danej problematike aj sama seba hlavnú otázku "Posudzujem aj ja na základe počutia,alebo prvého pohľadu?" Moja odpoveď znelá : "áno,jasné možno sa mi to stalo už 10,20,30- krát " , ale nikdy som neprišla na to kde je chyba- azda bude vo mne? -pripisovala som to akejsi vlastnej povrchnosti - alebo je chyba v tých ,"zasiahnutých krivdou", že mi nedali pocítiť že pravda je iná"? Vždy som sa snažila najprv človeka zhodnotiť zo stránky charakteru povahy ale niekto nám to nedovolí. Každí z nás to má v sebe nejak vrodené -vsugerované, inak by sme nepoznali pojem láska na prvý pohľad! No niekto to posudzovanie potláča niekto opačne, dáva ho až príliš najavo -a to je dosť nepríjemná situácia keď stojíme na strane toho odsudzovaného ktorý nemá žiaden priestor na akési zaujatie, podotýkam všetko je na základe KOMUNIKÁCIE a nepočúvaní babských rečí typu: "on bol s tou,tak je taký..." alebo "on keď bol tam,tak urobil to",dávame na názory iných, dávame na predsudky, je jasné že keď niekoho nemáme radi tak chceme aby ho nemalo viac ľudí rado- "nech v tom nie som sám" ...ale to je chyba,tu si musíme uvedomiť inú vec že ak ja niekoho nemám rad, tak nemusí ho mať tým pádom rad aj môj priateľ/ka ... uvedomme si tiež situáciu vystihnutú touto myšlienkou : "Ak urobíme 100 dobrých skutkov tak nikto si to nevšimne,ale 1 zlý si dokážeme zapamätať po celý život..."

tumblr_leqfrleIR81qaa74no1_500_large.jpg

" Každá kniha ma totiž svoj obsah, ktorý možno neni  tak pestrofarebný ako obal tej knihy,ale je omnoho zaujímávejší a ukrýva v sebe veci ktoré by sme na obale nikdy nenašli,tak je to aj s ľuďmi "  (T.J)

...áno ,každí z nás to robí,ale iným spôsobom

Keď ideme po ulici a niekto sa na nás pousmeje alebo na 5 sekúnd vymení pohľad,neurobíte si o ňom takú aspoň 30 sekundovú mienku?alebo keď sa na nás zachmúri, tvári dosť nahnevano,nepomyslíte si "preboha,čo je to za človeka?" ... o 10 metrov na to,samozrejme už hodnotíme niekoho ďalšieho ... Zamysleli ste sa už nad tým že ten človek ktorý bol veselý mal dnes dobrý deň,a ten smutný alebo nahnevaný,mal napríklad v práci nejaký problém,alebo ma zdravotné problémy? ... áno nepoznám ho tak čo si to tak budem brať k srdcu? "Pomyslím si svoje" ale aby som si to nejako ukladali, tak to nie, proste je to také bežné. Ale to nadväzuje na iný prípad,predstavme si seba kde chceme nejako strašne,veľmi zapôsobiť, je to pre nás nesmierne dôležité, ako by to vyzeralo keby nás odsúdili podľa toho akú máme aktuálne náladu, alebo ako v daný deň pôsobíme? Nedáme mu tu možnosť,nedáme mu ten priestor,len vďaka našej povrchnosti? Čo tí ľudia s ktorými sa každodenne zoznamujeme? Tiež ich odsudzujeme podľa rečí, podľa vzhľadu, aktuálnej nálady? Nie! Tu možnosť mu už nedám pretože, vidím ako vyzerá .. tak tým pádom viem aj ako sa správa,viem aký je. Táto doba je ako niekedy v praveku,ľudí berieme akoby nevedeli hovoriť, vieme o nich iba to ako vyzerajú a to nám predsa musí stačiť. Musíme sa naučiť najprv s človekom komunikovať až potom ho posúdiť , až potom napríklad potvrdiť tu klebetu ktorú som o ňom počul.

Preto je dobré najprv človeka spoznať z vnútra,spoznať jeho charizmu,povahu ...až tak súdiť jeho obal resp. jeho výzor, vzhľad. Mýslíte si že potetovaný človek je menej cenný a môže menej zaujať svojim vyjadrovaním a správaním ako dievča ktoré tretí rok navštevuje prestížnu vysokú školu? Nie,určite nie! Každí, je sme iní a to nás robí výnimočnými, tak nesúď ho.. Pekný výzor dokáže zaujať, ale výzor nie je všetko čo vlastníme , oveľa dôležitejšie máme v sebe srdce a dušu , ktorá sa nikdy nevyrovná výzoru ani tej najkrajšej ženy na svete.

Ak nás človek naozaj pozitívne zaujme tým akým v skutočnosti je, a ak mu to vôbec dovolíme... zabudneme na to že jeho vzhľad možno nespĺňa naše predstavy, preto NIKDY NESUĎ KNIHU PODĽA OBALU,ALE PODĽA JEJ OBSAHU!

Snažme sa človeka brať takým aký je nie ako vyzerá alebo ako sa oblieka, veď každí ma právo byť sám sebou, tak si to právo navzájom neberme! ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?